MAYOR GROUP      

 TurboCAD Yardım / Guide

 DesignCAD Yardım / Guide 

 TurboCAD Eğitim / Training

 SketchUp Eğitimi / Training

 

DESignCAD, Çok Sorulan Sorular

Eski çizimleri açtığımda bazı kısımlar neden eksiliyor?

DesignCAD 3D MAX'ı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Her yeni çizimde layer standardım kendiliğinden oluşturulabilir mi?

Çizimin belli bir kısmını detay olarak nasıl ayırabilirim ve yazdırabilirim ?

Instant Estimator yada Estimator Pro maliyet programları nasıl çalışır?

Bilgisayarım program kilidini neden görmüyor?

Scanner'dan DesignCAD'e nasıl çizim alabilirim?

Sembollerim değiştiğinde çizim dosyalarım otomatik olarak yeni sembolleri kullanabilir mi?

Eski VinylCAD dosyaları yeni DesignCAD ile kullanılabilir mi?

Sorunuzun yanıtını bulamazsanız bize support@mayornet.com 'dan ulaşabilirsiniz.

 

 

Eski çizimlerimi açtığımda bazı kısımlar neden eksiliyor?

 

Çizimlerinizde sembol (symbol/block) kullanıyorsanız ve bu semboller “Exploede” edilmemiş ise bu sorun aşağıdaki durumlarda yaşanabilir;

 

 

Neden? Sembolleriniz çizimden ayrı bloklar olarak her defasında saklı oldukları dizinlerden okunurlar. Bu semboller ana çizim dosyasından bağımsız olarak tamamen farklı dizinlerde saklı olabilir. Ana çizim dosyasının açıldığı hard disk (yada ilgisayar ortamında) sembollerin bulunduğu dizin eksik ise semboller okunamaz ve eksik görünürler.

 

Çözüm 1: Sembollerinizi “Explode” ediniz. Bu şekilde semboller her defasında saklı bulundukları dizinden okunan bağımsız çizim parçaları olmaktan çıkıp, ana çizim dosyasının bir parçası olurlar. Çizimler başka bir yere gönderilecek ise ideal çözüm budur.

 

Çözüm 2: Özellikle hard disk yada bilgisayar değiştiriyorsanız, yeni ortamda eski sembollerinizi aynı adlı dizin altına kopyalayınız. Bu şekilde DesignCAD sembolleri aradığı yerde bulacak ve çizimde herhangi bir eksilme olmayacaktır. Çizimler genelde aşka bir yere gönderilmiyorsa ideal çözüm budur.

 

 

 

DesignCAD 3D MAXı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

 

DesignCAD 3D MAX, Pro 2000 ve PRO 3000 kullanıcıları hemen kullanmaya başlayabilirler. 3D MAX, Pro 2000 ve PRO 3000 mevcut komutları aynı olup 3D MAX PLUS ilave komut ve fonksyonlar getirmektedir. Güncelleştirme sırasında ve sonrasında devam eden işlemlerinizde bir yavaşlama yada aksama olacağını sanmıyoruz.

 

DesignCAD Ver.7 ve Ver.8 kullanıcıları kitap (manual) ve yardım (help) dosyalarını kullanarak yaklaşık 1 haftada işlerini yapacak düzeye gelebilirler.

 

 

 

 

Her yeni çizimde layer standardım kendiliğinden oluşturulabilir mi?

 

Evet. OPTIONS altında LAYER'a girerek (yada direk kısa tuşu L ) renk, çizgi tipi vs. gibi Layer değişkenlerinizi belirleyiniz. 

SAVE AS DEFAULT, APPLY ve OK yaparak bu değişkenleri saklarsanız bundan sonra her yeni çizim bu Layer bilgileri ile açılır.

Dikkat: Layer isimleri saklanmadığından Layer numaralarını referans almayı unutmayınız.

 

 

 

 

Çizimin belli bir kısmını detay olarak nasıl ayırabilirim ve yazdırabilirim ?

 

1.       PRINT komutunda AREA altinda FIT TO PAPER seçeneğini iptal ederek SCALE'i  kullanınız.

 

Scale (Ölçek) için örnek değerler:

10X için Scale: 10 (10 kat büyük baskı)

2X için Scale: 2 ( 2 kat büyük baskı )

1/1 için Scale: 1 ( Gerçek ölcüde baskı )

1/2 için Sace: 0.5 ( Yarı boyutta baskı )

1/10 için Scale:0.1

1/20 için Scale:0.05

1/50 için Scale:0.02

1/100 için Scale: 0.01 yazılmalıdır.

 

Unutmayınız ki PRINT (baskı) aşamasına kadar bütün ölçüler kendi kabul ettiğiniz birimde iken,

baskı anında bu birimin inch, mm, cm yada m olduğunun UNITS seçeneği ile programa bildirilmesi önemlidir.

 

Detay bastırmak için örneğin Scale:10 kullanarak 10 kat büyütülen çizimi PRINT altında PREWIEV ile inceleyiniz. Cizim cok büyüdüğünden tek panele siğmayacak ve çoklu panellerle basılacaktır. Bu şekilde print ile çizimin tamamını panellerle basabilirsiniz. Dilerseniz F3 ile sadece tek paneli seçip detay bastırabilirsiniz.

 

2. Çizimin tamamı yerine belli bir kısmını yazdırmak için;

 

a) Toolbar’dan FAST PRINT CURRENT VIEW komutunu (PRINTER ikonunun sağındaki ilk ikonu) seçerek ve PRINT dialoglarını atlayarak aktif pencerede         gördüklerinizi yazdırabilirsiniz. Örneğin aktif pencerede yakın bir detay varsa çizimin tamamı değil sadece bu penceredeki detay yazdırılacaktır. Bu hızlı seçenek ölçek değiştirme gibi yazdırma ayarları yapmanıza izin vermez.

 

b) Çizimdeki detayı seçerek (pencere içine alarak yada üzerini seçerek “select” edip) PRINT komutuna giriniz. PRINT seçeneklerinden “PRINT SELECTION ONLY” seçili olarak yazdırma işlemini yapınız. Bu seçenekde yazdırma değişkenlerini değiştirebilirsiniz.

  

c)  Detay bölgesini belirlemek için yapacağınız “Select” işlemini  EDIT / SECTION EDIT / SECTION CUTOFF komutunu kullanarak yaparsanız detay parçası “Select” alanı dışındaki bölgeden tanım olarak tamamen (“break” yapılmış olarak) koparılır. Bu şekilde “Select” edilen çizim parçasını copy/paste ile yeni ve boş bir dökümana alıp tamamen ayrı bir çizim gibi bastırabilirsiniz. Bu UNITS komutu ile olcegini buyuterek detay cizimi olarak bastirabilirsiniz.

 

 

 

 

Instant Estimator yada Estimator Pro maliyet programları nasıl çalışır?

 

Bu programlarımız DesignCAD çiziminizde kullandığınız parça ve üniteleri sayarak maliyet tabloları çıkarır. Önceden girilmiş birim fiytlar ile adetler otomatik olarak çarpılarak, her parça için ayrıca montaj, işçilik vs. gibi diğer maliyetler de otomatik olarak eklenerek kolayca toplam maliyetler çıkarılır.

  

DesignCAD de kullandığınız her ünite için gerek parçayı sembol yapılırken (ki tavsiye edilen yöntem budur), gerekse bağımsız olarak sonradan ATTRIBUTE (kod adı) atanır. Örneğin bir mutfak dolabını çizdikten sonra MD5 kod adı ile attribute verip, çizimi sembol yaparak saklayabilirsiniz. Attribute (kod) atama işlemini DesignCAD içinde DRAW altında ATTRIBUTE komutu ile yapınız. Bu komut text komutu gibi çalışmaktadır ancak tek farkı yazılanların görülmemesidir. Attribute'lar Show/Hide TEXT altından SHOW ATTRIBUTES seçeneği seçilmedikçe çizimde bulundukları halde gözle görünmezler.   

 

DesignCAD içinden FILE altında MATERIAL LIST'e girerek çiziminizde hangi kodlu parçadan kaç adet bulunduğunu liste halinde görebilirsiniz. DesignCAD içinde SAVE ile .lst uzantılı olarak saklanan bu dosya Instant Estimator yada Estimator PRO içinden IMPORT komutu ile açılır. Burada Construction Database kısmına önceden unite kodları için fiyat girilmişse program DesignCAD den lst uzantısı ile gelen dosyadaki kodları tanıyacak ve adetler ile çarparak size toplam maliyeti çıkaracaktır.

 

Unitelerin kod adları ve fiyatları Instant Estimator yada Estimator Pro'ya önceden tanıtılmamış ise, lst dosyasını IMPORT ettikten sonra da her unitenin fiyatını, işçilik montaj yüzdelerini vs. girebilirsiniz. Bu işlem sadece bir kere gerekecektir. Maliyet programlarımız txt formatında EXPORT yapabildiğinden diğer maliyet programlarına yada Microsoft Excel'e çıktı da verebilirsiniz.

 

 

 

Bilgisayarım program kilidini neden göremiyor?

 

Pro 2000 ve önceki sürümlerde LPT1 port, hard disk yada bilgisayar değiştiriyorsanız DesignCAD driver programını yeni ortamda bir kere daha yüklemeniz gerekebilir.  3D MAX PLUS, 3D MAX ve Pro 3000+ bu işlemlerı otomatik olarak kendi yapmaktadır ve kilit sorunu şimdiye kadar duyulmamıştır. Programınız kilit kullanıyorsa kilit driverını driver.exe ile yenileyebilirsiniz.

Çözüm 1 (Pro 2000 için): Program CD nizdeki /dcport dizini altında ddinst32.exe programını çalıştırınız. EXPRESS seçeneği seçili olarak yüklemeyi yapınız ve bilgisayarınızı kapatıp açınız.

Çözüm 2 (Pro 2000, Ver.8 ve Ver.7): Programınızla birlikte gelen “DİKKAT” talimatını uygulayınız. Bu döküman kayıp ise lütfen support@mayornet.com dan isteyiniz.

Pro 3000+, DesignCAD 3D MAX ve sonraki sürümlerde yukarıdaki işlemlerin hiçbirine gerek kalmamaktadır. 

 

DesignCAD 2000 ve daha eski programlar için not

Bazı Bios’lar LPT  portu INPUT modunda bırakabilir. Windows 3.1 bu durumu otomatik olarak düzeltmektedir. Windows 95/98 ise port konumunu düzeltmediğinden  LPT portdaki  program kilitleri  bazı durumlarda görülmeyebilir.

 Bu durumda RESETLPT.COM  adlı küçük bir DOS programını  (son disketinizde yada CD’nizde /DCPORT altında )  AUTOEXEC.BAT ‘dan çalıştırınız. Bu işlem için RESETLPT.COM’u C:\DOS veya C:\Windows altına kopyalayıp Autoexec.bat  dosyasını edit  ederek  C:\DOS\RESETLPT.COM  veya C:\Windows\Resetlpt.com vb. yazabilirsiniz.

 Kilidin yine görülmemesi durumunda, özellikle hızlı Pentium bilgisayarlarda  port hızı ayarı gerekebilir. Bu ayar için kilidinizi LPT porta  takıp (DesignCAD CD’nizde /DCPORT altında ) SSIACT.EXE programını çalıştırınız. Bu program n,n,n şeklinde 3 değer verecektir (2,2,5 ya da 30,30,30 gibi ). Autoexec.bat  dosyası altına ;

 SET SSI_ACT=n,n,n

 Satırını ilave ediniz ve bu şekli ile dosyayı saklayıp bilgisayarı  kapayıp açınız.

 Bu değerler 2 ile 50 arasında değişebilir. Lütfen Autoexec.bat dosyası içinde Türkçe “İ”  (Büyük İ harfi) kullanmamaya  dikkat ediniz.

 Autoexec.bat  için örnek satırlar:

 C:\Windows\resetlpt.com

 SET SSI_ACT=2,2,6

 

DesignCAD 2000 program dosyalarını yenilemek için;

 Programınızda yavaşlama yada herhangi bir bozukluk tespit ettiğinizde program dosyalarını yenilemek için DOS ortamında dosyaların bulunduğu dizin altında Dcad2000/new yazınız. Yazım şekli aşağıdaki gibi olabilir;

 C:\   dizininde  cd progra~1  ENTER

 C:\programfiles dizininde cd design~1  ENTER

 C:\programfiles\DesignCAD2000 dizininde  dcad2000/new  ENTER

 

Yukarıdaki bütün işlemlere rağmen kilidiniz çalışmıyorsa;

 

Kilidinizin pinlerinden biri kırılmış olabilir, yüksek elektrik voltajından kilit yanmış olabilir, şiddetli darbe yada sıvıya düşme gibi fizkisel nedenlerle kilit kullanılmaz hale gelmiş olabilir.

Bu durumdaki kullanıcılarımız DesignCAD'in en son program ve kilidini update fiyatindan %50'ye varan indirim ile alabilirler. Lütfen support@mayornet.com 'a sorunu haber veriniz ve seri numaranızı bildiriniz.Eski kilidinizi bize gönderip özel indirim ile en yeni program ve kilidinizi alabilirsiniz. 

 

 

 

Scanner'dan DesignCAD'e nasıl çizim aktarabilirim? 
ScanPro Destek sayfamızı inceleyiniz.

 

 

  

 

Sembollerim değiştiğinde çizim dosyalarım otomatik olarak yeni sembolleri kullanabilir mi?

 

Sembolleri yüklerken "Load Symbol as Reference only" seçeneğini kullanırsanız ve sembolleriniz sonradan değişip aynı ad ile saklanırsa çizım dosyalarınızda otomatik olarak yenilenir. DİKKAT: Bu tür sembolleri içeren çizimler semboller yüklü olmayan bir bilgisayara gönderilirse semboller çizimden eksilir. Bunu önlemek için semboller EXPLODE edilmeli yada diğer bilgisayarda aynı adlı bir dizinde aynı semboller bulundurulmalıdır.

 

 

 

Eski VinylCAD dosyaları yeni DesignCAD ile kullanılabilir mi? 

 

1. VinylCAD dosyalarinizi DesignCAD ile aciniz (File/Open)
 
2. Ici dolu "True Type" font kullanilmis ise bu tur yazilari sectikten sonra; Edit/SelectionEdit/Convert/Vector Convert yaparak vektor'e ceviriniz. Yazilariniz ici dolu durumdan cift cizgi sekline donusecektir.
 
3. Yeni yazi eklerseniz ya yukaridaki metod ile True Type'dan vektore cevirebilir, yada Draw/Text komutu altinda acilan seceneklerden “Save in vector form” secili olarak yazi yazabilirsiniz.
 
4. Istediginiz sekil ve yazilar tam olarak ekranda goruldukten sonra File/Save ile dosyayi orjinal formatinda saklarsaniz VinylCAD ile acabilirsiniz. File/Save As ile "DesignCAD Current Version" secerseniz en yeni DesignCAD formatinda saklayabilirsiniz ki bu sekilde saklamanizi tavsiye ederiz. Ancak bu durumda dosyalar VinlyCAD ile acilmaz.
 
5. Vinil kesicinizin en yeni Windows surucusunu (Windows driver) temin ediniz. Kullandiginiz isletim sistemine gore en yeni driver'i kesicinin ureticisi firmanin web sitesinden yukleme yolu ile temin edebilirsiniz.
 
6. Kesiciniz Windows'a yazici yada kesici (printer yada plotter gibi) olarak tanimlandiktan sonra DesignCAD icinden dosyanizi File/Print altindan gerekli kagit ve olcek ayarlarini yaptiktan sonra kestirebilirsiniz.

 

 

DesignCAD PowerPoint Eğitim

BAŞLANGIÇ

ORTA

İLERİ

   Yeni DesignCAD yada TurboCAD de olmasını istediğiniz komut ve özellikler /  Suggestions for new features and commands in DesignCAD and TurboCAD.

       (Please write your e-mail address if you would like to receive a response)

 

         

LÜTFEN SORULARINIZI support@mayornet.com E-MAİL ADRESİNE GÖNDERİNİZ.

 

Ana sayfaya dön / Return to main page

 

MAYOR GROUP