ScanPro (for Windows) ile Raster’dan Vektör’e çevirim

 ScanPro programı ile scanner (kağıttan) yada dijital kameradan alınan görüntüleri DesignCAD çizim formatına (vektör) çevirebilirsiniz.

 ScanPro içinde birçok farklı komut ve parametreler bulunmakla birlikte pratik olarak aşağıdaki metodu kullanabilirsiniz:

 1. ScanPro programını başlatınız.
 2. FILE / OPEN ile scanner yada digital kameranız ile saklanmış resim dosyasını açınız. En yaygın kullanılan resim formatları JPG, TIF ve BMP dir.
 3. Vektöre çevirim işlemlerinde siyah beyaz çalışılması sonucu olumlu etkilemektedir. Eğer çevrim sırasında renk görmeniz şart değil ise EDIT / Convert to Grayscale komutu ile görüntüyü siyah beyaz yapınız. Dilerseniz DesignCAD ortamına geçtikten sonra tekrar renklendirme yapmanız mümkündür.
 4. ScanPro ekranındaki Picture Type seçeneğini uygun şekilde seçiniz. Örneğin; çizim türü görüntüler için LineArt, renkli ve boyamalı grafikler için Clipart, siyah beyaz görüntü için Black&White, detaylı ve renkli fotoğraflar için Photograph seçilmelidir. Vektöre çevrim işlemi iyi sonuç vermez ise lütfen bu seçeneği değiştirerek işlemi tekrar ediniz.
 5. TOOLS / AUTOTRACE komutu ile vektöre çevrimi yaptırınız.
 6. İşlem iyi sonuç vermezse VIEW / IMAGE VIEW ile orjinal görüntüyü tekrar ekrana alınız.
 7. ScanPro ekranındaki toplam 9 seçeneği istediğiniz şekilde ayarlayarak en iyi sonucu alana kadar deneme yapabilirsiniz.
 8. Eğer görüntüdeki belli renk bölgelerinin vektöre çevrimi gerekiyorsa TOOLS / COLOR SELECTION komutunda damlalık ile görüntü üzerinden istediğiniz renkleri seçiniz. CLOSE ile kapadıktan sonra AUTOTRACE komutu sadece seçilen renk bölgelerini vektöre çevirecektir. SELECT COLORS TO TRACE altında seçilen renkler DELETE ile tek tek listeden çıkarılabilir yada RESET ile hepsi birden ipal edilebilir.
 9. İstenen (yada istenene en yakın) sonucu veren çevirim yapıldıktan sonra SAVE AS komutu ile çizimi DesignCAD formatında saklayınız.
 10. Çizimi DesignCAD ortamında açtıktan sonra renk ve şekil düzeltmelerini yapabilir, eksikler tamamlayabilir ve fazlalıkları silebilirsiniz.
 11. ScanPro'dan DesignCAD'e alinan çizimlerinizi DesignCAD ortamında UNITS komutu ile ölçeklendirebilirsiniz.

Sorularınızı lütfen support@mayornet.com adresine iletiniz.  

 Baş sayfaya dön / Return to main page

MAYOR GROUP, mayorgroup.com